Mierzenie temperatury za pomocą kamery termowizyjnej to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod wykrywania objawów koronawirusa. Według danych ECDC koronawirus objawia się podwyższoną temperaturą ciała aż w 88% przypadków. Aby zminimalizować ryzyko kontaktu z osobami zakażonymi, wielu przedsiębiorców wprowadza do swoich firm obowiązkowy pomiar temperatury za pomocą termometrów lub kamer na podczerwień.

Kamera termowizyjna umożliwia szybkie, bezdotykowe i bezpieczne mierzenie temperatury wszystkich osób wchodzących na teren obiektu. Co ważne, za pomocą kamery możemy skontrolować ciepłotę ciała nawet 10 osób równocześnie.

Kamera termowizyjna na podczerwień

Wykorzystywana do precyzyjnych pomiarów kamera termowizyjna wykrywa niewidzialne dla oka promieniowanie podczerwone. Podczerwień jest promieniowaniem elektromagnetycznym emitowanym przez każde ciało, którego temperatura przewyższa zero bezwzględne, czyli 0 kelwinów (–273,15°C). Oznacza to, że źródłem promieniowania podczerwonego jest każdy człowiek, a intensywność obrazowanych barw zależy od indywidualnej temperatury ciała.

Kamera na podczerwień rejestruje emitowane promieniowanie, które po przejściu przez soczewkę skupia się na detektorze podczerwieni. Współpracujący z matrycą detektora układ odczytujący kontroluje obraz pod kątem odchyleń od normy i uruchamia alarm w przypadku wykrycia temperatury wyższej niż ustalony zakres.

Uzyskany zapis obrazu cieplnego nazywamy termogramem, a poszczególne temperatury są ukazywane pod postacią umownie określonych barw. Obraz z kamery termowizyjnej ukazuje więc wyłącznie temperaturę naszego ciała, w przeciwieństwie do monitoringu, który rejestruje twarze i może naruszać prywatność. Celem kamery na podczerwień jest zwiększenie bezpieczeństwa personelu i klientów przebywających w tym samym budynku oraz szybkie wykrycie osób z objawami koronawirusa czy grypy.

Kamera na podczerwień do pomiaru temperatury ciała

Średnia temperatura ludzkiego ciała wynosi 309,75 kelwinów (36,6°C), co oznacza, że system może z łatwością wykryć emitowane przez człowieka promieniowanie podczerwone. Jednak podczerwień emitują także zwierzęta i inne źródła ciepła, które mogłyby niepotrzebnie uruchamiać alarm. To właśnie dlatego kamery termowizyjne RUIJIE wyposażone są w system rozpoznawania twarzy wykorzystujący sztuczną inteligencję. Co więcej, zakres pomiaru temperatury wynosi 30-45°C, co oznacza, że obiekty chłodniejsze i cieplejsze nie mają wpływu na działanie systemu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat kamer termowizyjnych do pomiaru temperatury? Skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i doradzimy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.

Data utworzenia 2020-05-21

 • 2020-05-24

  Jak wybrać dobrą i niedrogą kamerę termowizyjną?

  Mierzenie temperatury ciała za pomocą kamer termowizyjnych już wkrótce może stać się naszą nową codziennością. W trosce o bezpieczeństwo swoich klientów i pracowników galerie handlowe, hotele, restauracje i firmy inwestują już w kamery termowizyjne do bezdotykowego mierzenia temperatury. Jak wybrać dobrą i niedrogą kamerę termowizyjną, która będzie cechowała się precyzją i zwiększała nasze codzienne bezpieczeństwo?

 • 2020-05-22

  Sztuczna inteligencja w walce z koronawirusem

  System rozpoznawania twarzy wykorzystujący sztuczną inteligencję to krok w stronę bezpieczniejszej rzeczywistości. W czasach pandemii koronawirusa wykrywanie twarzy za pomocą kamer termowizyjnych czy monitoringu ulicznego znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa i zwiększa precyzję urządzeń. Rozpoznawanie twarzy jest powszechnie wykorzystywane do odszukiwania osób zaginionych i podejrzewanych o popełnienie przestępstwa. Od niedawna system rozpoznawania twarzy znajduje swoje zastosowanie również w walce z COVID-19.

 • 2020-05-21

  Jak działa kamera termowizyjna?

  Mierzenie temperatury za pomocą kamery termowizyjnej to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod wykrywania objawów koronawirusa. Według danych ECDC koronawirus objawia się podwyższoną temperaturą ciała aż w 88% przypadków. Aby zminimalizować ryzyko kontaktu z osobami zakażonymi, wielu przedsiębiorców wprowadza do swoich firm obowiązkowy pomiar temperatury za pomocą termometrów lub kamer na podczerwień.