Mierzenie temperatury ciała za pomocą kamer termowizyjnych już wkrótce może stać się naszą nową codziennością. W trosce o bezpieczeństwo swoich klientów i pracowników galerie handlowe, hotele, restauracje i firmy inwestują już w kamery termowizyjne do bezdotykowego mierzenia temperatury. Jak wybrać dobrą i niedrogą kamerę termowizyjną, która będzie cechowała się precyzją i zwiększała nasze codzienne bezpieczeństwo?

Czy dobre znaczy drogie?

To, co dobre, wcale nie musi być drogie. Zróżnicowane ceny kamer termowizyjnych mają związek z dużym popytem na tego rodzaju produkty. Podobnie jest w przypadku rękawiczek jednorazowych czy płynów do dezynfekcji, które kosztują dziś nawet 7-krotnie więcej niż jeszcze kilka miesięcy temu. Warto więc podchodzić do zakupu z głową i dostosować wybór do własnych potrzeb. Dobra kamera termowizyjna, która spełni nasze oczekiwania, wcale nie musi być droga.

Jeśli zależy Ci na skuteczności i dobrej cenie, możesz sięgnąć po urządzenia z niższej półki cenowej o podobnych parametrach. Często też niepotrzebnie przepłacamy za znaną nazwę, podczas gdy marki, które wydają mniej pieniędzy na reklamę, oferują podobne produkty w znacznie niższych cenach.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kamerę termowizyjną?

Dobra kamera termowizyjna do mierzenia temperatury powinna być dopasowana do realnych potrzeb firmy. Dokładność i zasięg pomiaru, rozpoznawanie twarzy, wysoka rozdzielczość i kąt widzenia to kluczowe elementy wpływające na precyzję i łatwość obsługi urządzenia.

Wysoka czułość termiczna

Mierzenie temperatury za pomocą kamery termowizyjnej musi być precyzyjne – od tego zależy bezpieczeństwo i zdrowie osób wchodzących na teren obiektu. Wybierając kamerę, warto więc zwrócić uwagę na czułość termiczną, która nie powinna przekraczać 0,5°C. Za dokładność pomiaru odpowiada również urządzenie Black Body, które powinno znaleźć się w zestawie.

Zasięg pomiaru

Nie bez znaczenia jest zasięg pomiaru, a więc odległość, z jakiej kamera kontroluje temperaturę. W tym przypadku wybór należy dostosować do wielkości obiektu. W małych pomieszczeniach wystarczy kamera o zasięgu do 1,5 metra, natomiast w dużych holach warto umieścić urządzenie mierzące temperaturę z odległości co najmniej 3 metrów.

System rozpoznawania twarzy

Kamera termowizyjna powinna być wyposażona w system rozpoznawania twarzy, który precyzyjnie wykrywa twarz, mierząc temperaturę w okolicy tzw. mięska łzowego. W czasach pandemii, kiedy obowiązkowo musimy nosić maseczki ochronne, warto zadbać też o to, by kamera rozpoznawała twarze w maskach. Po wykryciu podwyższonej temperatury kamera powinna automatycznie uruchamiać alarm dźwiękowy.

Wysoka rozdzielczość

Promieniowanie podczerwone przechodzi przez soczewkę i skupia się na detektorze podczerwieni, który za pomocą układu odczytującego rejestruje temperaturę ciała. Ważne więc, by detektor podczerwieni w kamerze termowizyjnej cechował się wysoką rozdzielczością. Im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Dobra kamera wyposażona jest również w multipomiar, czyli możliwość równoczesnego mierzenia temperatury kilku osobom. Taka opcja znacząco przyspiesza proces pomiaru.

Funkcja nakładania obrazu

Jakość obrazowania można ulepszyć za pomocą opcji łączenia obrazu z dwóch kamer, dzięki której możliwe jest nakładanie obrazu termowizyjnego na obraz z zakresu światła widzialnego uzyskany ze standardowej kamery. Funkcja nakładania obrazu zwiększa jakość zdjęć i ułatwia identyfikację osób z podwyższoną temperaturą ciała.

Kąt widzenia

Szerokokątna kamera termowizyjna pozwala zwiększyć pole widzenia i ujrzeć obiekt w całości. Kamery szerokokątne najlepiej sprawdzają się podczas obserwacji dużych obiektów rejestrowanych z niewielkiej odległości. Z kolei kamery o wąskim kącie widzenia znacznie lepiej obrazują małe elementy znajdujące się w dużej odległości.

Gdzie kupić tanią kamerę termowizyjną?

W ofercie Moderne Investering dostępne są 2 modele kamer termowizyjnych marki RUIJIE. W każdym zestawie znajdują się 3 elementy: kamera, Black Body oraz oprogramowanie. Kamery różnią się między sobą poszczególnymi parametrami, takimi jak zasięg pomiaru, pobór mocy, czułość czy liczba efektywnych pikseli, w jakie wyposażone jest kamera termowizyjna. Cena urządzenia zależy od modelu. Dysponujemy zarówno kamerami w wersji ekonomicznej, jak i premium, dzięki czemu możesz w pełni dopasować urządzenie do budżetu czy rozmiarów firmy.

  Kamery termowizyjne RUIJIE
  RG-WX-TC01 RG-WX-TC02
Precyzja pomiaru +/- 0.3°C +/- 0.3°C
Zasięg pomiaru 0.8 m – 1.5 m 3 m – 6 m
System rozpoznawania twarzy Tak Tak
Alarm dźwiękowy Tak Tak
Rozdzielczość (liczba efektywnych pikseli) 160×120 384×288
Kąt widzenia 50°×37.2° 24°×19°
Black Body w zestawie Tak Tak
Multipomiar Tak Tak
Funkcja nakładania obrazu Tak Tak

Chcesz wiedzieć więcej na temat kamer termowizyjnych RUIJIE? Skontaktuj się z nami. Wspólnie wybierzemy rozwiązanie najlepiej dopasowane do Twojego biznesu i zadbamy o bezpieczeństwo Twoich pracowników i klientów.

Data utworzenia 2020-05-24

 • 2020-05-24

  Jak wybrać dobrą i niedrogą kamerę termowizyjną?

  Mierzenie temperatury ciała za pomocą kamer termowizyjnych już wkrótce może stać się naszą nową codziennością. W trosce o bezpieczeństwo swoich klientów i pracowników galerie handlowe, hotele, restauracje i firmy inwestują już w kamery termowizyjne do bezdotykowego mierzenia temperatury. Jak wybrać dobrą i niedrogą kamerę termowizyjną, która będzie cechowała się precyzją i zwiększała nasze codzienne bezpieczeństwo?

 • 2020-05-22

  Sztuczna inteligencja w walce z koronawirusem

  System rozpoznawania twarzy wykorzystujący sztuczną inteligencję to krok w stronę bezpieczniejszej rzeczywistości. W czasach pandemii koronawirusa wykrywanie twarzy za pomocą kamer termowizyjnych czy monitoringu ulicznego znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa i zwiększa precyzję urządzeń. Rozpoznawanie twarzy jest powszechnie wykorzystywane do odszukiwania osób zaginionych i podejrzewanych o popełnienie przestępstwa. Od niedawna system rozpoznawania twarzy znajduje swoje zastosowanie również w walce z COVID-19.

 • 2020-05-21

  Jak działa kamera termowizyjna?

  Mierzenie temperatury za pomocą kamery termowizyjnej to obecnie jedna z najskuteczniejszych metod wykrywania objawów koronawirusa. Według danych ECDC koronawirus objawia się podwyższoną temperaturą ciała aż w 88% przypadków. Aby zminimalizować ryzyko kontaktu z osobami zakażonymi, wielu przedsiębiorców wprowadza do swoich firm obowiązkowy pomiar temperatury za pomocą termometrów lub kamer na podczerwień.